Kā padarīt mājokli energoefektīvāku?

06/01/2025

10 ieteikumi daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem un namu pārvaldniekiem, kā padarīt savu mājokli energoefektīvāku, lai samazinātu energoresursu patēriņu un līdz ar to samazinātu izdevumus.

PADOMS Nr. 1 - Pārbaudi logu stāvokli!

Ja logi nav pietiekami blīvi, veiciet to blīvēšanu vai nomaiņu. Arī t.s. pakešu logi ar laiku nolietojas un nepieciešama to apkope, regulēšana, piemēram, gumiju nomaiņa.

Papildu informācijai noskaties Latvijas Logu un durvju asociācijas videoprezentāciju ŠEIT.

PADOMS Nr. 2 - Karsto ūdeni tērē prātīgi!

Jāņem vērā, ka arī siltuma ražošanas izmaksas var samazināt, uz nakti samazinot karstā ūdens ražošanu, temperatūru, padevi vai cirkulāciju.

PADOMS Nr. 3 - Lieto pēc iespējas energoefektīvākas elektroierīces, sadzīves tehniku, spuldzītes utt.

Iegādājoties jaunas iekārtas, pievērsiet uzmanību energomarķējumam un izvēlieties to, kurai ir augstāka energoefektivitātes klase!

Noskaties arī vērtīgus Elektrum Energoefektivitātes centra ieteikumus - ŠEIT

PADOMS Nr. 4 - Izplāno pareizu mēbeļu izvietojumu!

Piemēram, pie ārsienas ieteicams novietot skapi vai lielu grāmatplauktu, nevis darba galdu, pie kā ikdienā strādājat; dienas tumšajā laikā aizveriet nakts aizkarus, jo loga virsma ir vēsāka un arī staro aukstumu.

Noskaties Elektrum Energoefektivitātes centra videostāstu "Kā rūpēties par veselīgu klimatu mājoklī?" - ŠEIT

Padoms Nr. 5 - siltā gaisa cirkulācijai ir ļoti svarīgi, lai radiatori nebūtu aizklāti vai apklāti!

Pārliecinieties, ka tiem nav priekšā nolikts galds, plaukts, skapis vai tos neaizsedz biezi aizkari!

Papildu informācijai noskaties Elektrum Energoefektivitātes centra ieteikumus, kā rūpēties par veselīgu klimatu mājoklī - ŠEIT

Padoms Nr. 6 - Savā dzīvoklī mēs parasti parūpējamies par logu apkopi, šķirbu novēršanu, pareizu vēdināšanu, radiatoru regulēšanu – neaizmirstiet to izdarīt arī daudzdzīvokļu ēkas kāpņu telpās!

Pārliecinieties, ka logi un durvis veras blīvi, neveidojas siltuma zudumi, un ka radiatori lieki nesilda šo telpu.

Padoms nr. 7 - Samazinot apkures temperatūru par 1 grādu, ēkā var ietaupīt 5% no enerģijas patēriņa un attiecīgi arī savus izdevumus!

Sekojiet laika apstākļiem un saviem paradumiem, un izvēlēties optimālāko apkures temperatūru. Iestatiet minimālo turpgaitas temperatūru un atslēgšanās temperatūru pēc iespējas zemāku, lai apkures sezonas sākumā nepārkurinātu ēkas.

Temperatūru iespējams efektīvi regulēt, mainot dienas un nakts režīmus – zemāka temperatūra naktīs sniegs ietaupījumu, kā arī gulēšana ir pat ieteicama vēsākās telpās. 

Padoms nr. 8 - Ja daudzdzīvokļu mājā ir viencauruļu sistēma, ieteicama ir apkures sistēmas balansēšana. Tas nozīmē, ka dinamiskās balansēšanas laikā jāuzliek vārsti un ventiļi uz caurulēm, nodrošinot, ka uz visiem dzīvokļiem plūst vienāds siltuma daudzums un visos mājas dzīvokļos būs vienāda gaisa temperatūra.

Nebalansētā sistēmā iespējams, ka temperatūra dzīvokļos būtiski atšķirsies, jo iekšējās sistēmas ir novecojošas, līdz ar to tām dažādās vietās ir dažāda siltuma caurlaides spēja.

Plašāk par siltumapgādes sistēmas balansēšanu noskaties Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas un Danfoss prezentāciju - ŠEIT.

Padoms nr. 9 - taupi siltumu un izmanto termostatus!

Vienas mājas dažādos dzīvokļos var atšķirties siltuma temperatūra. Katram cilvēkam ir sava komforta temperatūra.

Tāpēc ieteicams uz radiatoriem uzstādīt termostatus, lai karā dzīvoklī varētu regulēt apkures temperatūru. Līdz ar to arī katrs patērētu tieši tik daudz siltumenerģijas, cik nepieciešams.

Savukārt izdevumus varēsiet samazināt tikai tad, ja katram dzīvoklim būs arī savs siltuma skaitītājs vai maksas sadalītājs (alokators).

Papildu informācijai noskaties Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas videoprezentāciju par radioatoru termostatisko sensoru lietošanu - ŠEIT.

Padoms nr. 10 - Tikai ēkas kompleksa atjaunošana dos būtisku energoefektivitātes pieaugumu. Iniciējiet veikt ēkas atjaunošanu - uzrunājiet kaimiņus un vienojieties par darāmajiem darbiem!

Kompleksa ēkas atjaunošana ietver fasādes siltināšanu, siltuma pievades un regulēšanas sistēmu, kā arī ventilācijas uzlabošanu, logu un durvju nomaiņu, elektrības sistēmas pārbaudi un modernizāciju, ugunsdrošības jautājumu sakārtošanu utt.

Ekonomikas ministrija gatavo jaunu atbalsta programmu daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes paaugstināšanai – seko jaunumiem "Dzīvo siltāk" un "ALTUM" lapās!

Publikācija sagatavota pēc Ekonomikas ministrijas sniegtās informācijas Facebook profilā.